Vliv ketogenní diety na rakovinu

Výpočet BMI - Jaké jsou naše tipy na správné hubnutí?

U každé diety se mluví také o jejím vlivu na lidské zdraví. V tomto směru není ketogenní dieta absolutně žádnou výjimkou. Zde se objevují témata spojená s jednou z nejobávanějších nemocí, kterou je rakovina. Jedná se o nemoc, která je dnes považována za jednu z nejhorších. Jak pro svůj průběh, tak pro náročnost léčby, tak i proto, že léčba má jenom velmi malé šance na úspěch. Nemoci se přirozeně každý bojí a tak se objevují otázky, zda nemůže ketonová dieta rakovinu spustit. Odpovědí je, že nikoliv. Je tomu přesně naopak. Tato dieta je vhodná pro toho, kdo se rakoviny obává a chce myslet na určitou prevenci.

Ketonová dieta byla vytvořena primárně jako léčebný program, který má předcházet vzniku rakoviny. Doprovodným efektem byla možnost zhubnout. To je aktuálně prioritou a ketogenní dieta je volena právě těmi lidmi, kteří nejsou spokojeni se svou váhou. Kromě její redukce dělají lidé pro své tělo ještě něco navíc. Prospívají mu a preventivně bojují proti zákeřné nemoci v podobě rakoviny. Člověk nejenom hubne, ale také brání vzniku rakovinotvorného bujení.

Ketonová dieta je založena na omezení sacharidů. Jejich příjem se výrazně sníží, což tělo nutí hledat jiný zdroj energie. Ten nachází v tucích. Ty se začnou štěpit a vznikají takzvané ketony, které tělo využívá jako dobrý zdroj energie. Tím lze během dietního režimu bez problémů zvládat všechny běžné činnosti. Tím že tělo využívá tento zdroj energie dochází k tomu, že jsou tuky efektivně spalovány. Sacharidy v organismu již nejsou potřeba a tak je lidí přijímají spíše minimálně. Právě ty jsou zásobárnou takzvaného glykogenu, která je nejenom zdrojem energie pro tělo, ale je i látkou, která může mít přímý vliv na vznik a také rozvoj rakovinných buněk. Pokud tělo glykogen nemá, nebo ho má jenom velmi omezené množství, nemůže docházet k rakovinotvornému bujení. Buňky této nemoci nedokáží čerpat energii z ketonů a tak jsou odsouzeny k záhubě. To je velký benefit, který ketodenní dieta má.

Tato fakta byla několika vědeckými týmy otestována na myších, kde se jasně potvrdilo, že snížené dávky sacharidů výrazně zlepšily průběh jejich rakoviny, stejně jako vedlo k tomu, že nádory dále nerostly takovým tempem, jako když měla myš sacharidů dostatek. Když byly výsledky studie publikovány, rozhodla se celá řada pacientů s rakovinou ketonovou dietu držet. Nutno samozřejmě dodat, že tento dietní program není lékem, ani není stoprocentní prevencí. Tou dnes není nic. Vzhledem k poznatkům lékařů se však jedná o postup, který může pomáhat.

Jedním z hlavních propagátorů ketózy jako formy alternativní léčby rakoviny je povařován doktor Fred Hatfield. Ten měl metastáze v kostní dřeni a lékaři mu predikovali maximálně 3 měsíce života. I on se následně rozhodl pro ketodenní dietu a výsledek překvapil jeho i odborníky. Po několika měsících stále žil a podle testů se i zlepšoval. Do jednoho roku od startu tohoto stravovacího programu byl Fred Hatfield zcela zdravý. Právě tento příběh inspiroval mnoho lidí po celém světě a ukázal, že ketogenní dieta rakovinu nezpůsobuje a naopak proti ní bojuje.