Kde se vzala ketonová dieta?

Dnes je ketonová dieta velmi známým dietním programem. Je mnoho lidí kteří ji drželi, je mnoho lidí kteří ji drží a je také mnoho lidí, kteří ji chtějí vyzkoušet. Je považována za revoluci v hubnutí, jelikož dovolí jíst mnoho zajímavých a chutných jídel a přitom donutí lidské tělo rychle a efektivně spalovat tukové zásoby. Dnes se o ní píše doslova všude. Kde se však ketogenní dieta vzala? Kdy se objevila a kdo s ní přišel? Seznamte se s její zajímavou historií.

Nutno říci, že ketonová dieta nebyla v minulosti využívána tak jako je tomu nyní. Jednalo se o dietní program, který měl primárně pomáhat v léčení různých nemocí. Omezení sacharidů a zvýšení bílkovin ve stravě bylo cestou, jak se už od 20. let pomáhalo pacientům s epilepsií. Zde se zjistilo, že řada pacientů pociťuje výrazné zlepšení a že dochází k podstatnému snižování počtu epileptických záchvatů. Dříve přímo nahrazovala léčbu, nyní se používá jako její doplněk. Velkou revoluci způsobil rok 1994 a příběh filmového producenta Jima Abrahamse odvysílaný na NBC. Poté vznikl na základě tohoto příběhu také film s názvem Především nikomu neublížím, který byl natočen v roce 1997.

Dále nelze zapomínat ani na to, že ketogenní dieta byla předepisována také pacientům s cukrovkou. U nich bylo třeba upravit jídelníček právě tím stylem, aby došlo k omezení příjmu cukrů, které by mohly působit výrazné kolísání hladin krevního cukru v krvi. Opomíjet nelze ani studiemi potvrzené účinky ketonové diety v boji proti rakovině. Pokud tělo nemá dostatek sacharidů a bere energii z tuků, dochází k výraznému zpomalení růstu rakovinotvorných buněk. Dietní program může napomoci jak léčbě, tak i prevenci.

Název ketonová dieta vznikl již v roce 1921, kdy toto označení použil Rollin Woodyatt, který tak pojmenoval jídelníček, který byl založený právě na snížení příjmu sacharidů. V té době došlo také k identifikaci a popsání jejího principu. Omezením sacharidů nastane v těle takzvaná ketóza, kdy tělo začne využívat uložené tukové zásoby, ze kterých vznikají takzvané ketony. V té době Rollin Woodyatt ještě netušil, že pojmenoval revoluční dietu. Jeho cílem bylo v té době ukázat, že tělo nedostatek sacharidů dokáže zvládnout a dlouhodobě si poradí i bez nich. On sám tento dietní program považoval spíše za očistnou metodu půstu, než dietu jak ji známe nyní.

Pokud se podíváme na ketogenní dietu jako cestu k dokonalé váze, musíme říci, že se začala objevovat hlavně mezi sportovci a kulturisti. Ti primárně potřebovali dostatek bílkovin pro stavbu svalové hmoty a případné přijaté sacharidy spálili během tréninku. Objem tuků se zmenšoval a svaly rostly. Mezi sportovci je populární i dne, především potom cyklická ketonová dieta, nebo cílená ketonová dieta.

Od sportovců se dieta dostala i mezi běžné lidi. Velmi rychle se zjistilo, že při nedostatku sacharidů si tělo najde jiný zdroj energie, která plně dostačí k běžnému dennímu režimu. V těle nastává takzvaná ketóza, během které jsou jako zdroj energie využívány ketony. Ty vznikají štěpením tuků, které se tak efektivně spalují. Stačilo pouze snižovat příjem sacharidů a zároveň myslet na dostatek bílkovin, aby nedocházelo k ochabnutí nebo poškození svalů. Zatímco sportovci z důvodu většího výdeje sacharidy stále potřebovali, u běžných lidí nebyly potřeba. Tělo si plně vystačilo s tím, co má.