Působí ketogenní dieta na epilepsii?

Výpočet BMI - Co sledovat při hubnutí?

Mnohá média líčí ketonovou dietu jako velmi svérázný a také netradiční způsob, jak zhubnout. A to hlavně proto, že neklada přílišná omezení na skladbu jídelníčku, jelikož jediným pravidel je zde hlavně snížit příjem sacharidů a naopak zvýšit příjem bílkovin. Tomu následně odpovídá i skladba jídel. Ideálním zástupcem ve stravovacím plánu je maso. Právě to se může pyšnit minimem sacharidů a maximem bílkovin. Tento pokrm v kombinaci s jinými navodí takzvanou ketózu, která vede k hubnutí. jelikož však dochází k vyloučení jedné látky z jídelníčku – sacharidů, objevují se otázky, zda ketogenní dieta není škodlivá a zda nezpůsobuje epilepsii. Zde jasně odpovídáme, že nikoliv. Naopak je tento stravovací plán vhodný u těch jedinců, kteří jí trpí.

Počátky ketonové diety byly úzce spjaty právě s výzkumem epilepsie. Dříve nebyla ketogenní dieta určená primárně k redukci váhy, ale zkoumalo se, zda nižší příjem sacharidů nebude mít vliv na nemocné epilepsií. Zda tento stravovací program nedokáže zmírnit průběh této nemoci. Ukázalo se, že určitý pozitivní vliv má. A tak se už ve 20. století začínalo při léčbě epilepsie využívat jídelníčků, které obsahovaly minimum sacharidů. Velkou popularitu začala mít ketonová dieta jako pomocník při léčbě epilepsie ve třicátých letech.

Poté, co byly objeveny antikovulsanty se na dietní plány zapomnělo, jelikož tyto léky dokázaly pacientům pomoci podstatně více. Vlivem několika desetiletí však došlo k tomu, že někteří jedinci začínali být proti klasickým lékům imunní. To znamenalo opět návrat k tradicím a tak začala být u pacientů s epilepsií opět doporučována ketonová dieta. Důvodem je také její přírodní základ. Zatímco klasické léky jsou postaveny na mnoha chemických látkách, v této alternativní léčby jde jenom o změnu jídelníčku. Lépe funguje hlavně u dětí, ale i u dospělých má úprava stravovacích návyků celkem zajímavé výsledky.

Dnes je ketonová dieta nejenom cestou k dokonalé váze a postavě. U jedinců trpících epilepsií se však jedná o jednu z metod léčby. Úprava jídelníčku ve směru snížení příjmu sacharidů je předepisována hlavně u dětí, které trpí pravidelnými epileptickými záchvaty a u kterých běžné léky nezabírají tolik, jak by měly. Dobrou úspěšnost má u dětí, které trpí Lennox-Gastautovým syndromem. Nemusí se však využívat jenom v situacích, kdy léky tolik nezabírají. Je i vhodným doplňkem daných léků. Ty v kombinaci s ketogenní dietou zajistí zlepšení stavů konkrétního jedince. Výsledek může být úprava dávkování léků, kdy postačí pouze jejich menší množství, čímž se lze vyvarovat i možných vedlejších účinků, které tyto chemické preparáty mají. Výsledkem může být snížení epileptických záchvatů až na čtvrtinu.

Kdo má zájem vyzkoušet ketonovou dietu jako doplněk klasické léčby epilepsie, měl by se o tom nejprve poradit se svým lékařem, popřípadě dietologem. Jde o poměrně výrazný zásah do metabolismu člověka, kde dojde ke stavu kterým je ketóza, kdy tělo využívá jako zdroj energie ketony vzniklé z tukových zásob. Konzultace je na místě i v případě, kdy má být ketogenní dieta volena při hubnutí. Nutno však dodat, že když tento dietní program mnoha pacientům s epilepsií pomáhá, dá se očekávat, že i vám bude lékařem nebo dietologem či jiným odborníkem bez problémů schválena.