Cílená ketonová dieta

BMI Kalkulačka - Víte, co je index ABSI?

Klasická ketonová dieta je určená pro většinu populace. V podstatě zde neexistují omezení, která by byla spojena s tím, zda je člověk muž nebo žena, či kolik mu je let, nebo kolik potřebuje shodit. V tom je unikátní její univerzálnost. A také jednoduchost. Každý musí docílit toho správného. Tím je snížení sacharidů, které jsou přijímány ze stravy. Výsledkem je, že v těle nastane takzvaná ketóza. Stav, kdy tělo využívá jako zdroj energie ketony. Jsou to látky, které jsou vytvářeny štěpením tuků. Ty se při tomto procesu spalují a tak laicky řečeno mizí. Dochází k úbytku kilogramů i centimetrů.

Ne všichni lidé se mohou zařadit do kategorie „běžný člověk“. Nelze zapomínat na aktivnější jedince, kam patří hlavně sportovci, pro které je fyzická aktivita běžnou součástí života. I pro ně je ketogenní dieta vhodná a i oni mohou shodit nadměrné tukové zásoby. Nutno však říci, že vzhledem k fyzické námaze a energetickým výdajům pro ně klasická forma není ideální. Tou správnou volbou je cílená ketonová dieta.

Běžnému člověku plně stačí, když bude dodržovat klasickou formu. Ketony mu dokážou poskytnout dostatečné množství energie na běžný den. Jinak tomu může být u sportovců. Ten potřebuje energie podstatně více. Pokud ji nemá, může to znamenat nejenom nedostatečný fyzický výkon, ale i možné problémy, jako je třeba únava. Dlouhodobý nedostatek energie v požadovaném množství může znamenat řadu zdravotních komplikací. Proto by pro aktivnější jedince měla být samozřejmostí cílená ketonová dieta, která bude mnohem lépe vyhovovat jejich potřebám.

První z možností je takzvaný cyklická ketonová dieta. Ta využívá takzvané carb-up fáze. Je založena na potřebách každého sportovce a na tom, že se bez dostatku energie neobejde. Je určena hlavně jedincům vykonávající pravidelnou rekreační sportovní aktivitu. Tato metoda je založena na střídání dvou cyklů. Během týdne je 5 dní, kdy je dodržována klasická ketogenní dieta, kdy je výrazně omezen příjem sacharidů, které mají v jídelníčku minimální zastoupení. K těmto dnům se však přidávají dva, kdy jsou sacharidy povoleny. Díky nim je doplněna hladina potřebných glykogenů k fyzické aktivitě a zároveň může stále probíhat ketóza nutná k postupnému úbytku váhy.

Jsou však lidé, kteří sportují každý den a podstatně intenzivněji. Pro ně by cyklická metoda nemusela být vhodná, jelikož by na příděl sacharidů čekali i několik dní. Pro ně je určena takzvaná cílená ketonová dieta. Ta je založena na denním příjmu sacharidů v určitém množství. Daná osoba může každý den přijmout množství, které odpovídá její hmotnosti v kilogramech, která je vynásobena koeficientem 0,7. Vyjde hodnota, která ukáže, kolik gramů může jedinec přijmout. U stokilového člověka to denně vychází na 70 g sacharidů. Daná dávka by se měla rozdělit tak, že první polovina je zkonzumována těsně před tréningem a druhá těsně po tréninku. Tím je zajištěno, že tělo sacharidy ihned využije jako zdroj energie a klasická ketóza nebude nijak narušena.