Ketonová dieta a vegetariáni

BMI Kalkulačka - Zdravý životní styl

Vegetariánství je stále populárnější životní styl. Je při něm ketonová dieta vhodná, když se o ní mluví převážně jako o režimu, který je založen na konzumaci masa nejenom několikrát do týdne, ale i několikrát denně? Když se blíže seznámíte s principem, na kterém ketogenní dieta funguje, tak se dá odpovědět velmi jednoduše. A to tak, že je vhodná i pro vegetariány. Ti však musí svůj jídelníček upravit výrazněji oproti jedincům, kteří jedí vše. Ti když neví, sáhnou po mase a problém se správnou stravou je vyřešen.

Ano, ketonová dieta je založena na mase, ale nutno říci, že je to hlavně proto, že obsahuje vysoké porce bílkovin a neobsahuje žádné sacharidy. Jde tak o nejlepší jídla k tomu, aby byla dosažena ketóza. Vegetariáni však maso nesmí, což nutně neznamená, že by pro ně tato dieta nebyla vhodná. Je pouze třeba najít jiné zdroje bílkovin, které by podobně jako maso nabídly benefit v tom, že budou obsahovat i minimální množství sacharidů.

Princip ketonové diety je v podstatě jednoduchý. Cílem je omezit sacharidy na minimum. Doporučeno je nepřekračovat denní dávku ve výši 30 gramů. Jedině tak tělo přejde do takzvaného stavu ketózy. Ta je charakteristická tím, že organismus začne využívat energii z uložených tukových zásob. Člověk tak funguje zcela normálně, jelikož tato energie na běžný denní režim plně dostačuje. Zároveň dochází k efektivnímu a rychlému spalování tuků, což se pozitivně podepisuje na tom, že váha i centimetry ubývají. Do stavu ketózy je třeba dostat se nejenom co nejrychleji, ale je třeba tento stav i udržet. Lidé co jedí maso to mají jistě o poznání jednodušší. Vegetariáni však nemusí zoufat, jelikož vhodnou úpravou stravy nemají s ketogenní dietou také jakýkoliv problém.

Vegetariánská strava je specifická tím, že je z ní vyloučeno maso. Jak to klasické, tak to rybí. I bez něho se však ketonová dieta dokáže obejít. Nutno dodat, že na rozdíl od veganů vegetariáni jedí jakékoliv další živočišné produkty. Do jejich jídelníčku tak mohou patřit mléčné výrobky jako jsou jogurty, tvarohy, nebo třeba kefír. Stejně tak mohou konzumovat vejce. Zapomínat nelze ani na možnost dopřávat si i dostatek sýrů, které jsou také základem diety. Dobrou náhradou masa může být na bílkoviny velmi bohaté tofu, které zároveň obsahuje i minimum sacharidů. To vše je doplněno tím, co vegetariáni velmi dobře znají. Máme na mysli zeleninu. I zde však pozor na to, kolik obsahuje sacharidů.

I přes snahu mít vyvážený a pestrý jídelníček se kvůli absenci masa může stát, že příjem bílkovin nemusí být takový, aby se dokázaly pokrýt denní požadavky. Z tohoto důvodu mohou být vegetariáni odkázání na různé proteinové nápoje. Zde však pozor na to, jaký je zdroj proteinů a kolik sacharidů daný proteinový koktail obsahuje. Jeho příprava by navíc měla být založena na využití vody, nikoliv mléka, u kterého je problém právě se sacharidy. Už samotné proteinové koktaily nějaké obsahují a tak je na místě příjem zbytečně nezvyšovat.