Low-carb fáze ketonové diety

Ketonová dieta akce

Cíl ketonové diety je jasný. Navodit takzvanou ketózu, což je stav, který povede právě k hubnutí jak v rámci kilogramů, tak i centimetrů. Ketogenní dieta je založena na eliminaci, nebo alespoň omezení příjmu sacharidů. Energie je následně využívána z tukových zásob. Princip znáte a v tu chvíli je třeba určit si, jakým směrem se v dietě vydat. Pokud velmi často a aktivně sportujete je vhodná takzvaná cyklická ketonová dieta, která využívá takzvané carb-up fáze. Pokud však nijak aktivním sportovcem nejste a váš denní režim je zcela běžný, je pro vás určena tato, tedy low-carb fáze diety.

Už překlad slov low-carb jasně odkazuje na to, že vaším úkolem je snížit příjem sacharidů. Jde o zcela zásadní krok. Pokud ho nedodržíte, tak ketonová dieta zkrátka nebude fungovat. Doporučuje se omezit sacharidový příjem na zhruba 30 gramů denně. Jedině tak může nastat proces označovaný jako ketóza. Ten by měl odstartovat již během prvních dvou dnů. Následně je třeba nízké množství sacharidů i nadále držet, aby mohla ketóza probíhat i nadále. Tento stav je charakteristický tím, že tělo nezískává energii klasicky ze sacharidů – ty mu chybí. Musí využívat nové zdroje energie. Jsou to takzvané ketony, které vzniknou štěpením tuků. Tím dochází k jejich spalování a tedy k jejich úbytku, což se pozitivně podepíše na vaší váze.

Kdo aktivně sportuje, pro toho nemusí být dlouhodobá low-carb fáze diety příliš vhodná. Je to z toho důvodu, že jeho tělo potřebuje ke sportovnímu výkonu více energie. A tu je třeba čas od času dodat právě pomocí sacharidů. Sportovci tak mají ve svém dietním plánu carb-up fáze, kdy tělu potřebné sacharidy dodají. To zvládne i vysoké zatížení během sportu a zároveň se nijak výrazně nenaruší princip ketózy a tedy dietní režim. Kdo však nesportuje, pro něho je ideální klasická dlouhodobá low-carb verze, jelikož s energií kterou tělo získá z tuků si organismus běžně vystačí.

U low-carb fáze je třeba myslet i na fakt, že tělo bude stále potřebovat řadu důležitých látek ke svému fungování. Jedná se hlavně o širokou škálu vitamínů a také minerálů. Jedině ta bude aktivní ketóza a zároveň správná funkce organismu. Základ je postavit jídelníček na nízkosacharidové stravě, která bude pokud možno pestrá a rozmanitá. Možnou alternativou mohou být vitamínové doplňky stravy, které však doporučíme až v krajním případě.

Low-carb fáze ketonové diety vyžaduje nejenom omezení sacharidů, ale i zvýšení příjmu bílkovin. Opět je třeba dodat, že by se mělo jednat o bílkoviny získané z běžné stravy. Proto je základem jídelníčku maso, různé mléčné výrobky, sýry, vejce a řada dalších potravin kombinující vysoký obsah bílkovin s minimálním obsahem sacharidů. Lidský organismus dále potřebuje o přísun tuků. U nich pozor na dodržení maximálního kalorického příjmu. Jeho dlouhodobé převyšování může plány na hubnutí zhatit.

I když se nízký příjem sacharidů může jevit jako komplikovaná věc, opak je pravdou. Jídelníček kotogenní diety je celkem jednoduchý a také rozmanitý. Jídla, která spadají do kategorie nízkosacharidových jsou různorodá. Může se jednat o tvrdé i tučnější sýry, může jít o vejce, jakékoliv druhy masa, ryby, tofu a podobné produkty, stejně jako nelze zapomenout třeba na různé druhy zeleniny a mléčné výrobky. Jejich kombinací lze zajistit, že dojde k vysokému příjmu bílkovin a minimálnímu příjmu cukrů.