Jídelníček u ketonové diety

Výpočet BMI - Jaké správné potraviny jíst při hubnutí?

Jak už bylo několikrát zmíněno, jídelníček u ketonové diety není nijak výrazně složitý. Nemusí se sestavovat dietní plán na několik týdnů dopředu, ani se nemusí složitě počítat kalorie, nebo se nemusí kombinovat mnoho různých ingrediencí, aby se dosáhlo optimálního stavu. Jídelníček ketogenní diety je založený na jednoduchém principu. Je třeba co nejvíce snížit příjem sacharidů, zvýšit příjem bílkovin a s ohledem na denní kalorickou hodnotu optimalizovat příjem tuků. Tento fakt se projevuje hlavně na tom, že jsou určité skupiny potravin, které lze jíst takřka bez omezení a potom jsou skupiny potravin, které jsou zakázané. Kdo obojí dodrží, u toho nastává ketóza, která je cestou k dokonalé váze.

Jídelníček u ketonové diety by měl zohledňovat i to, zda člověk sportuje, nebo nikoliv. Pokud ne, dodržuje stále stejný princip založený na omezení sacharidů. Pokud je aktivním sportovcem, je pro něho určený cyklická ketonová dieta, při které je nutné dodržovat takzvané carb-up fáze. Cyklická ketogenní dieta je založena na tom, že 5 dní v týdnu jsou sacharidy zapovězeny a dva dny jsou naopak povoleny.

Někdy je používán pojem proteinová dieta, což už mnohem lépe směřuje k faktu, že základem diety by měly být bílkoviny. Tento fakt je třeba dodržovat a to zároveň s tím, že bude omezený také přísun sacharidů. Maximální denní dávka by neměla překročit 30 gramů. Jedině tak může nastat ketóza, která povede k hubnutí. Mezi jídla, která patří do skupiny těch vhodných řadíme třeba libovolné druhy masa, včetně toho rybího. Dále je možné konzumovat například i libovolné uzeniny, do kterých se při výrobě nepřidává mouka. Opomíjet nelze ani vejce, které jsou skvělým zdrojem bílkovin. Dále lze jíst také tvaroh, stejně jako tučnější jogurty nebo kefír a samozřejmě i sýry, ideálně potom ty tvrdé. Z mléčných výrobků jsou doporučovány ty tučnější, které neobsahují tolik přídatných látek a tak obsahují i méně cukrů. Na trhu je celá řada různých produktů a tak je třeba při výběru sledovat jejich výživové hodnoty a dbát na fakt, že správnou kombinací je minimum sacharidů a maximum bílkovin.

I když je ketonová dieta založena na určité benevolenci a hlavním určujícím faktorem je především množství sacharidů, je dobré myslet i na to, že je třeba jíst střídmě a snažit se nepřekračovat klasický denní kalorický příděl. Stále je dobré mít na paměti, že jsme v dietním režimu a ten ovlivní nejenom to, co přesně jíme, ale i to, kolik toho jíme. Alespoň na počátku je třeba kontrolovat kalorické hodnoty potravin a zajistit, aby příjem nepřekročil výdej. Ketóza samozřejmě může fungovat i když k překročení dojde, ale úbytek váhy už nemusí být tak efektivní, jako když je ketogenní dieta dodržena správně.

Díky poměrně široké škále potravin, které je možné konzumovat je zaručeno, že jídelníček nikdy nebude jednotvárný. Mnoho masa, sýrů, mléčných produktů a k tomu vejce a zelenina zaručí, že lze vymýšlet a vařit různorodá jídla, která budou pestrá, chutná, zasytí a stále budou těmi, které pomohou k navozením a udržením ketózy.