Jak začít s ketogenní dietou

Nízkosacharidová dieta - zkušenosti

Rozhodli jste se ketonovou dietu vyzkoušet? Pokud ano, můžete si být jisti tím, že se vám zjednoduší jídelníček. Základním pravidlem je snížit množství sacharidů a naopak zvýšit množství přijímaných bílkovin. Odpovídající dennímu režimu by měl být také příjem tuků. Tím se vám výběr zúží na určité potraviny, které jsou při ketonové dietě ty pravé. Svůj jídelníček nemusíte sestavovat ze stovek možností, ale bude jich jenom pár. Tím bude vše podstatně jednodušší, než u jiných variant jídelníčků na hubnutí.

A proč právě ketonová dieta? Především pro její systém fungování, který slibuje poměrně výrazný váhový úbytek během krátké doby. Proto se vyplatí podstoupit drobná omezení v jídelníčku, díky kterým půjdou kila dolů. Nejde navíc o trvalý stav a hlavně máte jistotu, že při tomto dietním režimu nebudete hladovět. Tím se ketonová dieta liší od různých drastických dietních plánů.

Úpravou jídelníčku a snížením množství sacharidů se navodí stav označovaný jako ketóza. V tu chvíli tělo nevyužívá energie ze sacharidů, ale z takzvaných ketonů. Ty vznikají z uložených tukových zásob. Místo glykogenu začnou metabolizovat tuky. Laicky řešeno je tělo začne likvidovat – spalovat, jelikož právě z nich bude získávat potřebnou energii.

Samotný start diety by měl být spojený s trochou plánování. Není třeba mít složité jídelníčky a rozpisy na několik dní dopředu. Stačí mít povědomí o tom, jaká jídla jsou pro vás vhodná a kolik obsahují sacharidů a bílkovin. Následně už si je stačí poskládat tak, aby tělo dosáhlo ketózy a ketonová dieta začala naplno fungovat. Následně už stačí tělo v tomto stavu udržet a tuky půjdou dolů.

První krok by měl být spojený také s tím, že se seznámíte s jednotlivými skupinami potravin. Tedy s těmi, které pro vás jsou vhodné a s těmi, které pro svůj obsah sacharidů vhodné nejsou. Dále je na místě přihlédnout také k množství bílkovin a také tuků, které v daných potravinách jsou. Než začnete, je třeba mít jasno o tom, kolik těchto látek vaše tělo potřebuje. Vše se odvíjí od vaší hmotnosti. Tolik, kolik je vaše váha, tolik potřebujete denně bílkovin. Tedy nikoliv v kilogramech, ale v gramech. Osoba vážící 100 kg tak potřebuje denně 100 g. Pokud toto číslo vynásobíte čtyřmi, zjistíte, kolik byste měli přijmou energie z bílkovin. Tedy kolik kalorií.

Dále je třeba zaměřit se také na správné množství tuků, které je třeba také přijmout. Zde je optimální zajistit, aby tuky tvořily zbývající část energetického příjmu, který naše tělo potřebuje. Při výběru potravin také pozor na to, že množství sacharidů by mělo být co nejnižší. Doporučuje se nepřesahovat denní dávku 30 gramů. Aby vše fungovalo, je na místě zjistit si také správnou hodnotu optimálního energetického příjmu. Obvykle platí, že 30 kalorií odpovídá 1 kilogramu vaší hmotnosti. To znamená, že u člověka vážícího 100 kg je celkový energetický příjem asi 3 000 kalorií.