Cyklická ketogenní dieta

BMI Kalkulačka - Výjimky BMI

Kdo nijak nesportuje a nedopřává svému tělu výraznější fyzickou námahu, pro něho je vhodná klasická ketonová dieta, při které dojde k omezení příjmu sacharidů na dlouhou dobu. Tělo začne využívat jako zdroj energie tukové zásoby, což plně postačí k běžnému dennímu fungování. Jinak tomku však může být u sportovců, kteří mnohdy vyžadují více energie a tuky nemusí být schopny tento požadavek pokrýt. Ti, co hledají řešení, se již setkali s pojmem carb-up fáze. Právě na tomto principu je založena takzvaný cyklická ketogenní dieta. Pro svou charakteristiku je určená primárně lidem aktivně sportujícím.

Nutno říci, že základní pravidla se ani v tomto případě nemění. I cyklická ketogenní dieta je založena na nutnosti snížit příjem sacharidů, zvýšit příjem bílkovin a optimalizovat příjem tuků. Dojde k navození takzvaného stavu ketózy, při kterém tělo přestane potřebovat sacharidy a jako zdroj energie začne používat ketony, které vzniknou štěpením tuků. Ty se díky tomu spalují a člověk hubne. Sportovci však musí myslet i na častou výraznější potřebu energie, která jim může při běžném dietním režimu chybět. Aby nedošlo k jakémukoliv omezování v jejich sportovní aktivitě, je to cyklická ketonová dieta. Ta je založena na určité změně související právě s příjmem sacharidů.

Cyklická ketogenní dieta je unikátní v tom, že se využívá takzvaných cyklů. Ty jsou dva. Jeden cyklus je klasický. Trvá pět dní a je v podstatě klasická ketonová dieta. Cílem tohoto cyklu je maximální možné snížení sacharidů a zvýšení bílkovin. Tento cyklus je střídán druhým, který trvá 2 dny. Během něho jsou sacharidy povoleny. S ohledem na tento fakt dojde k úpravě jídelníčku tak, že se zvýší příjem sacharidů a sníží se příjem bílkovin a tuků. Cyklická ketonová dieta je tedy založena na tom, že v rámci týdne se 5 dní sacharidy výrazně omezují a 2 dny jsou naopak povoleny. Důvodem je snaha o doplnění glykogenu, ze které mohou sportující osoby čerpat energii a tak budou stále schopny podat maximální výkon.

Cyklická ketogenní dieta je založena na snaze dodat sportovně založenému jedinci sacharidy které potřebuje k maximálnímu výkonu, a přitom ponechat tělo v co nejdelší ketóze, která zajistí efektivní spalování tuků a hubnutí. Carb-up fáze, která je postavena na povolení příjmu sacharidů by však měla být využívána spíše s rozmyslem. Příjem sacharidů by rozhodně neměl přesahovat běžně optimální denní dávky. Také je na místě volit s rozmyslem i potraviny, které se do jídelníčku po dané 2 dny zařadí. Vhodné jsou ty s vyšším obsahem vlákniny, jako třeba ovesné vločky, celozrnné těstoviny, tmavá rýže, nebo celozrnné pečivo. Příjem by samozřejmě měl odpovídat o tomu, jaké energetické vydání sportující osobu čeká. Čím vyšší má být spotřeba energie, tím více sacharidů bude třeba. Pokud bude cyklická ketonová dieta dodržována tak jak má, tělo bude mít požadovanou energii a stále bude udržováno ve stavu ketózy.