Carb-up fáze ketonové diety

Výpočet BMI - Máte dostatek pohybu?

Jedná se o zcela specifickou fázi ketogenní diety, která se nemusí týkat každého. Pozornost by jí měli věnovat hlavně lidé sportující, jelikož u nich jde o krok velmi důležitý, bez kterého se při této dietě rozhodně neodejdou. Kdo sportuje a zároveň chce ketonovou dietu použít k redukci váhy, jistě narazí na pojem cyklická ektogenní dieta. Právě ten je spojený s nutností myslet na takzvané carb-up fáze, které jsou nutné pro doplnění zásob takzvaného glykogenu, bez kterých se sportující osoby neobejdou.

Aby došlo k pochopení toho, co jsou to carb-up fáze ketonové diety, je třeba podívat se na její základ. Aby lidský organismus fungoval, potřebuje energii. Tu získává ze sacharidů. Ketonová dieta je však založena na omezení sacharidů, navození ketózy a zajištění toho, aby tělo získávalo energii z ketonů, které vznikají z tuků. Tím mohou glykogenové zásoby ubývat, což je u běžného jedince plus, jelikož díky tomu hubne. U sportovce se může jednat o problém, jelikož nemusí mát dostatek síly na potřebné výkony. Tělo sice bere energii z tuků, ale té nemusí být tolik, aby mu stačila.

Řešením je proto carb up fáze, která je založena na jednoduchým principu. Omezování sacharidů by nemělo probíhat 7 dní v týdnu, jako u běžných jedinců. Osoby sportující by měly omezit sacharidy pouze na 5 dní. Další dva dny jsou sacharidy povoleny. To proto, aby měl lidský organismus dostatek energie právě na vyšší sportovní výkony. Kolísání váhy se není třeba bát, jelikož přijaté sacharidy se využijí při sportu a žádné škody pokud jde o zastavení redukce váhy čekat nemusíte. Celý tento proces nárazového doplňování sacharidů nese označení carb up fáze.

Pozor však na fakt, že i carb up fáze by měla být využívána s rozmyslem. Pokud přijde den, kdy jsou sacharidy povoleny, nemělo by to znamenat povinnost se bezhlavě vrhnout do jídel, které jich obsahují více než dost. I tady je třeba přemýšlet, kolik jich která potravina obsahuje a kolik si jich lze dovolit přijmout, s ohledem na plánovaný výkon. Vhodné je dané dny zařadit do jídelníčku třeba ovesné vločky, cereálie, trochu těstovin, nebo brambor. Carb up fáze by rozhodně neměla znamenat to, že klasické jídlo vyměníme za hory sladkých pokrmů nebo zákusků. Nejde o to se přecpat, ale jde o to obnovit glykogenové zásoby, které budou využity při sportu.

Během carb up fáze je třeba také zohlednit přísun bílkovin a tuků. I tyto látky obsahují kalorie. Úměrně tomu, kolik je přijato kalorií ze sacharidů je třeba upravit hlavně příjem tuků, který by měl klesnout. Jedině tak bude ketóza i nadále fungovat a ketonová dieta bude spojena s požadovaným efektem.