Elaslim

NOVINKA! Tablety na zdravé hubnutí

  • rychlý, efektivní a zdravý přípravek na hubnutí
  • prostředek na snížení cholesterolu
  • zdravé zrychlení metabolismu
  • 100% přírodní tablety na hubnutí
  • desítky spokojených uživatelek řadí tyto tabletky mezi nejúčinnější

Působí ketogenní dieta na epilepsii?

04.08. 2013 • 3362x

V dnešní době je ketonová dieta v médiích nejčastěji představována jako svérázný způsob, jak se zbavit přebytečného tuku. Díky neobvyklé skladbě jejího jídelníčku, kde je největší důraz kladen na maso a mléčné výrobky, je poměrně oblíbená a rychle se šířící. V případě, že se na ni ale zaměříme podrobněji a z pohledu lékařského, zjistíme, že není pouze způsobem, jak můžeme rychle zhubnout i přesto, že jsme-li milovníky masa. Tato dieta je totiž také velmi účinnou terapií, která pomáhá pacientům trpícím epilepsií.

Nakonec už samotné prvopočátky zkoumání ketonové diety jsou spojeny s výzkumem epilepsie. V dnešní době se však na tyto účinky již často zapomíná a stojí trochu v pozadí za jejím využitím při redukci váhy. Již ve dvacátých letech 20. století se začal v americké pediatrii předepisovat jídelníček, který byl postaven na minimalizaci příjmu sacharidů se zvýšením přísunu tuků a bílkovin. K dalšímu rozšíření ketonové diety došlo poté v letech třicátých. Následný rychlý vývoj ve výzkumu antikovulsantů, což jsou účinné léky pro zvládání epileptických záchvatů, způsobil, že se tato dieta dostala trochu v pozapomnění. Její renesance přišla teprve v polovině devadesátých let, kdy si získala pozornost především díky její účinnosti v případech, kdy při léčbě epilepsie u dětí zcela selhaly tradiční způsoby léčby, nebo nebyly dostatečně efektivní.

V současnosti opět patří ketonová dieta ke klasickým způsobům léčby v situacích, kde klasické antiseptické přípravky u dětí nezabírají, nebo nefungují dostatečně uspokojivě. Přestože je nejúčinnější u těch nejmenších pacientů, výjimkou nejsou i případy, kdy zafungovala u dospělých.

Typicky bývá tato dieta předepisována u dětí, kde se opakovaně vyskytují epileptické záchvaty a zároveň u nich prevence pomocí běžných přípravků není účinná. Obzvlášť často se její pozitivní výsledky projevují u dětí, trpících Lennox-Gastautovým syndromem. Mimo to je však i prokázáno, že ketonová dieta může mít pozitivní účinky také v případech, kde antiepileptické medikamenty fungují. Dokáže totiž postupně přispět k tomu, že léky budou účinkovat i v menším množství, případně alespoň zmírní jejich vedlejší nepříjemné příznaky. Zcela přesné statistiky samozřejmě nejsou k dispozici, nicméně obecně se uvádí, že u přibližně čtyř z deseti případů děti trpících epilepsií, dojde ke zlepšení situace při dodržování ketonové diety. Projeví se to zpravidla zhruba čtvrtinovou frekvencí epileptických záchvatů, než jaká je četnost u pacientů, kteří dietu nedodržují.

Nezbytné však je s dietou začínat vždy výhradně za dohledu lékaře a dietologa, neboť její režim představuje poměrně výrazný zásah do dětského metabolismu. Ten se často projeví pocity únavy a vyčerpání. Proto se také dieta v případě jejího doporučení začíná obvykle dodržovat v centrech určených pro léčbu epilepsie, či přímo v nemocnicích. Jedině tam totiž může být zajištěn nezbytný odborný dohled, který je v těchto případech nutný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Tipy na jiné články