Elaslim

NOVINKA! Tablety na zdravé hubnutí

  • rychlý, efektivní a zdravý přípravek na hubnutí
  • prostředek na snížení cholesterolu
  • zdravé zrychlení metabolismu
  • 100% přírodní tablety na hubnutí
  • desítky spokojených uživatelek řadí tyto tabletky mezi nejúčinnější

Kde se vzala ketonová dieta?

03.05. 2013 • 2633x

Pro běžného strávníka jsou základní pravidla ketonové diety celkem lákavá a tak často vedou k otázkám, jak vlastně vznikla. Pochybnosti v nás může vyvolat už jen to, že tento dietní režim má důrazně doporučeno jíst dostatek masa, tučnějších mléčných výrobků i vajec. Zní to jako dieta, u které není potřeba hladovět, jako tomu bývá u všech ostatních. Spousta z nás na základě toho může ketonovou dietu považovat za nějaký výstřelek dietologické módy. Podíváme-li se však alespoň letmo do historie, přesvědčíme se o pravém opaku. Tato dieta se používá už nejméně sto let.

Přestože v současnosti je ketonová dieta prvotně prezentována jako spolehlivý a zajímavý způsob, jak efektivně zhubnout, na jejím zkoumání a rozšíření má velký podíl také léčba diabetu a epilepsie.

Období renesance zažila dieta na podzim roku 1994, kdy se velká pozornost americké veřejnosti zaměřila na reportáž stanice NBC. Ta odvysílala případ syna hollywoodského filmového producenta Jima Abrahamse. Ten začal hledat alternativní formy léčby epilepsie, jíž trpěl jeho dvouletý syn. Klasické formy léčby u něj totiž nezabíraly a otec byl zoufalý. V té době narazil na ketonovou dietu, která svoji původní největší slávu zažila ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Úprava jídelníčku, která spočívala v minimalizování příjmu cukrů a zvýšení obsahu tuků a bílkovin, u syna nemocného epilepsií skutečně zabrala. Abrahams se rozhodl svůj příběh o boji s nemocí zfilmovat a výsledkem bylo drama z r 1997. U nás bylo známé pod názvem „Především nikomu neublížím“. Meryl Streepová v hlavní roli byla za něj nominována na Zlatý Glóbus a tehdy se zvedla vlna velkého zájmu o ketonovou dietu. Postupně bylo prokázáno, že kromě původního významu při léčbě epilepsie a také diabetu, kdy dochází ke snížení četnosti a také intenzity epileptických záchvatů, se projevil i další pozitivní efekt. Strava s omezením sacharidů přispívá organismu k velice efektivnímu spalování tuků. Zajímavé je, že první impulsy k jejímu důkladnějšímu testování nepocházejí od lidí, kteří by měli nevhodné stravovací návyky nebo přebytek tuku díky nedostatku pohybu. Naopak se ketonová dieta začala rychle rozšiřovat především mezi aktivními sportovci a pravidelnými návštěvníky posiloven, kteří by rádi doladili svoji postavu. Toto nakonec platí dodnes, přestože takto upravený jídelníček je dobře známý už i mezi nesportovně založenými jedinci.

Tvůrcem samotného názvu je americký lékař Rollin Woodyatt, který původně tímto termínem označil již v roce 1921 jídelníček, kde jsou minimalizovány sacharidy. Tehdy byl totiž poprvé identifikován její základní princip, spočívající ve vyloučení sacharidů ve stravě se souběžným dostatečným příjmem tuků, kde je následkem zvýšení koncentrace ketonů v krvi. V té době však ještě Rollin Woodyatt netušil, že stojí u zrodu zcela nového přístupu k redukci hmotnosti. Tenkrát považoval svoji metodu spíše jen za specifickou formu půstu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Tipy na jiné články